Články

Odklad splátok úverov

Máte nižší príjem kvôli koronavírusu ? Požiadajte o odklad splátok

Mimoriadna situácia spôsobená koronavírusom

Koronavírus ohrozuje nielen zdravie obyvateľov, ale aj zdroje ich príjmov. Veľké množstvo prevádzok je zatvorených alebo funguje v obmedzenom režime. Podniky zastavujú výrobu, zamestnanci prichádzajú o veľkú časť svojich príjmov, rodičia sú na ošetrovnom. Mnoho ľudí je v karanténe alebo už postihnutých ochorením.

Ako splácať hypotéku? Môžete v prípade finančnej tiesne spôsobenej mimoriadnou situáciou z dôvodu ohrozenia koronavírusom žiadať odklad splátok? Áno!

Dohoda bánk o odklade splátok

Aktuálne najviac skloňovaná téma je odklad splátok istiny alebo celkový odklad splátok. Keďže úrokové sadzby sú minimálne, tak je aj odklad splátok istiny znížením splátky o priemerne 80%. VÚB banka ako prvá ponúkla možnosť úplného odkladu splátok pre klientov preukázateľne postihnutých znížením príjmov (hypoték aj spotrebných úverov) a odpustila poplatok za tento úkon. O nezaplatené úroky počas odkladu sa zostatok úveru navýši a následne rozpočíta do zostatkovej splatnosti úveru, takže splátka bude po odklade mierne vyššia.

Navýšenie hypotéky

V prípade ak potrebujete vykryť viac výdavkov ako len hypotéku a radi by ste získali zdroje do rezervy, je možnosťou úver „navýšiť“. S dokladovaním príjmu je možnosť úver „navýšiť“ spravidla do 80% z hodnoty nehnuteľnosti, bez dokladovania príjmu a dokonca aj bez dôvodu je možné navýšiť úver o 2.000 eur a ako spomíname vyššie, zároveň zabezpečiť klientom odklad splátok istiny až na 6 mesiacov bez akéhokoľvek záznamu v úverovom registri.

Zníženie splátky

Ak Vám postačuje čiastočné zníženie splátok, riešením môže byť predĺženie splatnosti úveru – či už na pôvodnom úvere alebo pri refinancovaní úveru – tam je možné nastaviť splatnosť až 40 rokov, do 70-teho roku veku.

Možnosť refinancovania

Ak ste s bankou nejednali o znížení Vašej sadzby posledného pol roka, je priestor urobiť to teraz – väčšina bánk to umožňuje aj počas fixácie, keďže na trhu je niekoľko bánk, ktoré ponúkajú refinancovanie so sadzbami od 0,6% a preplatenie poplatku za predčasné splatenie Vašej hypotéky. Preto musia banky reagovať a pre udržanie klienta u seba klientovi ponúknuť zníženie sadzby.

Kto má nárok na odklad splátok

– osoba, ktorá na Covid 19 ochorela alebo je v karanténe

– osoba, ktorá nepracuje z dôvodu prekážky na strane zamestnávateľa

– osoba poberajúca ošetrovné na dieťa

– SZČO, ktorým klesli príjmy z dôvodu uzavretia prevádzky

Kedy podať žiadosť

Žiadosť o odklad splátok môžete podať už teraz. Zároveň je nutné, aby ste v danom období neboli dlžníkom. SZČO musia mať aktívnu živnosť ešte pred dátumom vyhlásenia mimoriadneho stavu.

Konkrétne pravidlá nastavujú banky v súlade s internými predpismi. Presný postup vám vysvetlia pracovníci jednotlivých bánk.

Čo nás čaká?

Nové hypotéky určite zažijú obmedzenia. Už teraz vieme o zastavení hypotekárneho úverovania v Tatrabanke s výnimkou kúpy prvej nehnuteľnosti pre zamestnancov na TPP. Preto by som prípadný záujem o riešenie nového alebo refinančného úveru neodkladal. Krátkodobo pravdepodobne vzrastú aj úrokové sadzby kvôli predpokladu zhoršenej platobnej disciplíny.

Predaj ani kúpa nehnuteľnosti nie je jednoduchá v čase pokoja, nato v dobe koronavírusa. Chcete sa na niečo spýtať? Neváhajte sa na mňa obrátiť.

Miriam Adamčíková
špecialista na predaj nehnuteľností

majiteľ DOREAL s.r.o.

error: Obsah je chránený